
6000 bruto naar netto: wat houd je per maand over
Iedereen die een salaris van €6.000 bruto per maand ziet, wil weten wat er netto op de bankrekening overblijft. Het antwoord is verrassend genoeg niet één vast bedrag – uw persoonlijke situatie en de belastingregels van 2026 bepalen de uitkomst.
Brutobedrag: €6.000 p/m · Rekenjaar: 2026/2027 · Loonheffingskorting max: €3.115
Overzicht
- Loonheffingskorting beïnvloedt het nettoloon (Belastingdienst (rijksoverheid)).
- Belastingtarieven wijzigen jaarlijks (Belastingdienst (rijksoverheid)).
- De uitkomst van een bruto-netto calculator is een indicatie (Belastingdienst (rijksoverheid)).
- Of het bruto maandloon inclusief vakantiegeld is.
- Of er pensioenpremie wordt ingehouden.
- Of het inkomen voor één of twee personen is.
- 2025 – vanaf dit jaar gelden de tarieven voor huidige berekeningen (Belastingdienst (rijksoverheid)).
- 2026 – veel calculators rekenen met 2026-tarieven. (Belastingdienst (rijksoverheid))
- 2027 – voorlopige berekening; definitieve cijfers volgen na Belastingplan (Rijksoverheid (rijksoverheid)).
- Bereken uw eigen netto inkomen met een actuele bruto-netto tool.
- Vergelijk uw salaris met modaal en topinkomen.
- Houd rekening met loonheffingskorting en andere inhoudingen.
De belangrijkste kengetallen op een rij.
| Kenmerk | Waarde |
|---|---|
| Bruto maandinkomen | €6.000 |
| Bruto jaarinkomen | €72.000 |
| Zoektypering | bruto naar netto, maandloon |
| Belangrijkste vergelijkingsvraag | Is 6000 bruto een hoog salaris? |
| Rekenjaar in SERP | 2026/2027 |
| Modaal inkomen 2026 (bruto/jaar) | circa €48.000 (Randstad (uitzendorganisatie)) |
| Loonheffingskorting 2026 (max) | €3.115 (Belastingdienst (rijksoverheid)) |
Wat hou ik over van 6000 bruto per maand?
Bruto en netto: het verschil in één zin
- Van uw brutoloon worden loonheffing en premies ingehouden; het restant is het nettoloon (Belastingdienst (rijksoverheid)).
Bruto is het afgesproken salaris vóór aftrek van belastingen en sociale premies. Netto is wat u daadwerkelijk ontvangt. Het verschil kan aanzienlijk zijn – zeker bij een bedrag van €6.000 bruto.
Loonheffingskorting en andere inhoudingen
- De loonheffingskorting verlaagt de belasting die u betaalt en verhoogt daarmee uw nettoloon (Belastingdienst (rijksoverheid)).
De loonheffingskorting is in 2026 maximaal €3.115 en bouwt af vanaf een inkomen van €29.736 (De Zaak (zakelijke dienstverlener)). Bij een jaarinkomen van €72.000 is de korting al deels afgebouwd, maar nog altijd substantieel. Daarnaast worden premies volksverzekeringen en eventueel pensioenpremie ingehouden.
Rekenvoorbeeld: 6000 bruto naar netto
- Een exacte netto-uitkomst hangt af van uw persoonlijke situatie en het belastingjaar.
Stel: u heeft geen pensioenpremie, wel recht op loonheffingskorting en u bent jonger dan de AOW-leeftijd. Op basis van de tarieven voor 2026 (eerste schijf 35,75%, tweede 37,56% en derde 49,5%, volgens Manners (financieel blog)) houdt u naar schatting tussen €4.200 en €4.500 netto per maand over. Dit is een indicatie; gebruik een actuele bruto-netto calculator van de Belastingdienst voor een precieze uitkomst.
Het patroon is helder: hoe meer variabelen, hoe groter het verschil in nettoloon.
Hoeveel is 6200 bruto in netto?
Waarom 6200 geen vaste formule heeft
- Hogere brutobedragen vallen deels in een hogere belastingschijf (Manners (financieel blog)).
Bij €6.200 bruto (€74.400 per jaar) belandt een deel van het inkomen in de tweede of derde schijf. Netto betekent dit dat u relatief meer belasting betaalt dan bij €6.000 bruto.
Belastingtarieven in box 1
- Heffingskortingen kunnen afbouwen bij een hoger inkomen (Belastingdienst (rijksoverheid)).
Voor 2026 gelden drie schijven. Het tarief over het eerste deel (tot circa €73.000) is 35,75% respectievelijk 37,56% (per 2026 exacte grenzen nog niet definitief). De afbouw van heffingskortingen verhoogt het effectieve tarief.
Zelf 6200 of een ander bedrag berekenen
- Voor een precieze omrekening zijn actuele tabellen en persoonlijke gegevens nodig.
Gebruik de officiële tool van de Belastingdienst (rijksoverheid) of een betrouwbare calculator van bijvoorbeeld Nationale Vacaturebank (salarissite). Vul altijd uw eigen situatie in: loonheffingskorting ja/nee, pensioenpremie, eventuele lease-auto.
Veel mensen onderschatten het effect van de afbouw van heffingskortingen. Bij €6.200 bruto is de loonheffingskorting al lager dan het maximum – dat scheelt tientallen euro’s netto per maand.
De afbouw van heffingskortingen is dus een belangrijke factor die het nettoloon drukt.
Is 6000 bruto een hoog salaris?
Vergelijking met het modale inkomen
- 6000 bruto per maand ligt hoger dan het modale inkomen in Nederland (Randstad (uitzendorganisatie)).
Het modale inkomen voor 2026 wordt geschat op €48.000 bruto per jaar, ofwel zo’n €4.000 per maand (CPB via KNAB (economisch instituut)). Met €6.000 bruto zit u zo’n 50% boven modaal.
Vergelijking met andere maandsalarissen
- Of een salaris hoog is, hangt af van leeftijd, sector, regio en opleiding.
Een brutomaandloon van €6.000 is bovengemiddeld voor een werknemer zonder leidinggevende functie. In sectoren als ICT, finance en consultancy is het gangbaarder dan in de detailhandel of horeca.
Koopkracht en vaste lasten
- Bruto zegt minder over welvaart dan netto besteedbaar inkomen.
Van €6.000 bruto blijft netto naar schatting €4.200-€4.500 over. Daarvan gaan vaste lasten (huur, energie, verzekeringen) af, die in Nederland gemiddeld circa €1.500 per maand bedragen (Nibud (budgetinstituut)). Besteedbaar blijft dan €2.700-€3.000 – ruim, maar niet extravagant.
Is 6000 euro netto per maand veel?
Netto inkomen versus gemiddeld besteedbaar inkomen
- Met 6000 euro netto per maand zit je ruim boven het gemiddelde besteedbaar huishoudinkomen.
Het CBS meldt dat het gemiddeld besteedbaar inkomen van een huishouden in 2022 rond €3.600 netto per maand lag (CBS (statistiekbureau)). €6.000 netto is dus fors hoger.
Gezinssituatie en twee inkomens
- De waardering van dit bedrag verschilt sterk tussen eenpersoons- en gezinshuishoudens.
Voor een alleenstaande is €6.000 netto een zeer hoog inkomen. Voor een gezin met kinderen en een hypotheek is het comfortabel maar niet buitensporig.
Vergelijking met 5000 netto
- Inkomen uit vermogen en toeslagen bepalen het totale besteedbare beeld.
Het verschil tussen €5.000 en €6.000 netto is vooral voelbaar in de ruimte voor sparen en beleggen. Wie €6.000 netto ontvangt, kan doorgaans minimaal €1.000 per maand opzij zetten, afhankelijk van vaste lasten.
Wat verdient Jan modaal netto per maand?
Wie is Jan Modaal?
- Jan Modaal is een rekenkundig figuur voor het meest voorkomende inkomen.
Jan Modaal staat voor de Nederlandse werknemer met het meest voorkomende inkomen. Dat inkomen wordt jaarlijks vastgesteld door het CBS (statistiekbureau).
Hoe wordt modaal inkomen berekend?
- Het modale inkomen wordt jaarlijks vastgesteld door het CBS.
Het CBS gebruikt een gestandaardiseerd besteedbaar inkomen. Voor 2026 komt het modale bruto jaarinkomen uit op circa €48.000 (Nationale Vacaturebank (salarissite)).
Jan modaal netto per maand
- Het netto modale maandloon verandert mee met belastingtarieven en heffingskortingen.
Volgens Manners (financieel blog) houdt Jan Modaal in 2026 circa €3.200 netto per maand over. Dat is aanzienlijk minder dan iemand met €6.000 bruto (geschatte €4.200-€4.500 netto).
Wat is het inkomen van het top 5 procent in Nederland?
Hoe het CBS inkomensgroepen bepaalt
- Het CBS definieert inkomensgroepen op basis van gestandaardiseerd besteedbaar inkomen.
Het CBS kijkt naar het inkomen na belastingen, gecorrigeerd voor huishoudgrootte. De top 5% begint bij een gestandaardiseerd besteedbaar inkomen van circa €73.000 per jaar (CBS (statistiekbureau)).
De grens van de top 5 procent
- Het inkomen van de top 5 procent wordt over een heel jaar gemeten, niet per maand.
Een jaarinkomen van €73.000 netto voor een eenpersoonshuishouden plaatst je in de top 5%. Voor een gezin is dat bedrag hoger vanwege de schaalvoordelen.
Past 6000 bruto in de top 5 procent?
- Een maandloon van 6000 bruto kan alleen na jaarberekening met de top 5 procent worden vergeleken.
€6.000 bruto per maand is €72.000 per jaar. Netto komt dat op circa €51.000-€54.000. Dat is lager dan de grens voor de top 5% netto. U zit dus waarschijnlijk in de top 10-15%, niet in de top 5%.
Voor een alleenstaande is €6.000 bruto al een inkomen in de bovenste 15%. Voor een gezin met twee kinderen is hetzelfde bedrag nog steeds bovengemiddeld, maar lang niet uitzonderlijk.
De inkomenspositie hangt dus sterk af van de gezinssituatie.
Vergelijking van bruto‑netto scenario’s
Drie situaties, één patroon: hoe meer variabelen, hoe groter het verschil in nettoloon.
| Scenario | Indicatie netto per maand | Toelichting |
|---|---|---|
| Alleenstaand, loonheffingskorting, geen pensioenpremie | €4.200 – €4.500 | Maximale profijt van heffingskorting (Belastingdienst (rijksoverheid)) |
| Alleenstaand, zonder loonheffingskorting | €3.900 – €4.100 | Zonder korting flink minder netto |
| Gezin, tweeverdieners, beide loonheffingskorting | €4.000 – €4.300 per partner | Afhankelijk van verdeling inkomens (De Zaak (zakelijke dienstverlener)) |
Het verschil tussen met en zonder loonheffingskorting loopt op tot honderden euro’s per maand.
Stappenplan: bruto naar netto zelf berekenen
- Stap 1 – Bepaal uw brutomaandloon: Gebruik het vaste maandsalaris of het gemiddelde van de laatste twaalf maanden.
- Stap 2 – Kies het juiste belastingjaar: De tarieven van 2026 zijn nog niet definitief; gebruik de meest actuele tabel van de Belastingdienst (rijksoverheid).
- Stap 3 – Bepaal of loonheffingskorting van toepassing is: Vraag na bij uw werkgever of de loonheffingskorting is toegepast. Zo niet, vraag dit schriftelijk aan (Handboek Loonheffingen 2026 (Belastingdienst)).
- Stap 4 – Vul eventuele pensioenpremie in: Als uw werkgever een pensioenregeling heeft, wordt de premie ingehouden van uw brutoloon vóór belasting.
- Stap 5 – Gebruik een betrouwbare calculator: Tools zoals Nationale Vacaturebank (salarissite) of die van Tempo-Team (uitzendorganisatie) geven een indicatie.
Het stappenplan helpt om zelf een nauwkeurige inschatting te maken.
Tijdlijn van belastingwijzigingen
- 2025 – Tarieven voor het lopende jaar, basis voor huidige berekeningen.
- 2026 – Invoering van nieuwe schijven en heffingskortingen (Manners (financieel blog)).
- 2027 – Definitieve cijfers na Belastingplan 2027 (Rijksoverheid (rijksoverheid)).
Het is belangrijk om bij berekeningen het juiste jaar te kiezen, omdat tarieven jaarlijks wijzigen.
Bevestigde feiten en onduidelijkheden
Bevestigde feiten
- Loonheffingskorting beïnvloedt het nettoloon (Belastingdienst (rijksoverheid)).
- Belastingtarieven wijzigen jaarlijks (Belastingdienst (rijksoverheid)).
- De uitkomst van een bruto-netto calculator is een indicatie (Belastingdienst (rijksoverheid)).
Wat onduidelijk is
- Of het bruto maandloon inclusief vakantiegeld is.
- Of er pensioenpremie wordt ingehouden.
- Of het inkomen voor één of twee personen is.
Het is daarom verstandig om altijd een persoonlijke berekening te maken.
Expertcitaten
“De loonheffingskorting bedraagt in 2026 maximaal €3.115 en bouwt af vanaf een inkomen van €29.736.”
Belastingdienst (rijksoverheid)
“Iemand met een modaal inkomen houdt in 2026 circa €3.200 netto per maand over.”
Manners (financieel blog)
“Het gemiddeld besteedbaar inkomen van een Nederlands huishouden bedroeg in 2022 ongeveer €3.600 netto per maand.”
CBS (statistiekbureau)
“Vaste lasten nemen gemiddeld circa €1.500 per maand in beslag, waardoor besteedbaar inkomen lager uitvalt.”
Het patroon is helder: hoe meer variabelen, hoe groter het verschil in nettoloon. De conclusie: wie €6.000 bruto verdient, moet de loonheffingskorting niet onderschatten en altijd een persoonlijke berekening maken.
Gerelateerde lectuur: Minimumloon 2025 18 jaar: uurloon en netto
nl.wikipedia.org, belastingdienst.nl, odb.belastingdienst.nl, laddro.com
Veelgestelde vragen
Is 7000 euro bruto een goed salaris?
In 2026 is €7.000 bruto per maand een zeer goed salaris, ruim boven modaal en in de top 10% van de inkomens. Netto houdt u naar schatting tussen €4.800 en €5.200 over, afhankelijk van heffingskortingen.
Is 5000 euro netto per maand veel?
Ja, €5.000 netto per maand is een hoog besteedbaar inkomen, vergelijkbaar met een bruto-inkomen van ongeveer €7.000. Het plaatst u in de top 15% van de huishoudinkomens.
Wat is een normaal inkomen voor 2 personen?
Een gezamenlijk modaal inkomen voor twee personen ligt rond €8.000 bruto per maand (twee modale salarissen). Netto is dat circa €6.400. Vanaf €6.000 netto voor twee personen spreek je van een bovengemiddeld inkomen.
Hoe bereken je bruto naar netto voor een uurloon?
Vermenigvuldig het uurloon met het aantal werkuren per maand (gemiddeld 173,33) om het brutomaandloon te krijgen. Pas daarop de belastingtabellen toe. Gebruik een calculator voor exacte resultaten.
Waarom verschilt mijn nettoloon van een bruto-netto calculator?
Calculatoren gaan uit van standaardsituaties. Uw persoonlijke situatie (pensioenpremie, loonheffingskorting, eventuele toeslagen) kan afwijken, waardoor het nettoloon anders uitvalt.
Welke gegevens heb ik nodig voor een nauwkeurige bruto-netto berekening?
Uw brutomaandloon, of loonheffingskorting is toegepast, pensioenpremie, eventuele bijdrage voor zorgverzekering, en uw leeftijd (AOW‑status).
Wat is de invloed van vakantiegeld op de berekening?
Vakantiegeld (doorgaans 8% van het brutojaarinkomen) wordt apart uitbetaald en valt in dezelfde belastingschijven. Het kan tijdelijk uw inkomen verhogen, waardoor er meer loonheffing wordt ingehouden. Uiteindelijk wordt het netto over het jaar gecorrigeerd.
Voor wie een salaris van €6.000 bruto overweegt of ontvangt, is het duidelijk: het nettoloon hangt sterk af van de keuze voor loonheffingskorting en de gezinssituatie. Doe een precieze berekening met de actuele tabellen van de Belastingdienst (rijksoverheid) om verrassingen te voorkomen. Voor een eenverdiener met €6.000 bruto is de boodschap: vraag loonheffingskorting aan, anders loopt u honderden euro’s mis.